Chociaż grill gazowy pozwala na przyrządzenie smacznych potraw, to do barbecue należy się odpowiednio przygotować. Grillowanie na gazie wiąże się nie tylko z wysoką temperaturą, ale też pryskającym, gorącym tłuszczem i koniecznością kontrolowania szczelności instalacji gazowej. Na czym polega bezpieczna eksploatacja grilla gazowego? Zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem.
Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe!
Na rynku dostępne są różne modele grilli gazowych – to choćby grille gazowe przenośne, kompaktowe i profesjonalne. Wszystkie je łączy jednak konieczność stosowania się do pewnych reguł, aby ich użytkowanie było bezproblemowe i bezpieczne. Eksploatacja grilla gazowego w nieprawidłowy sposób grozi poparzeniem i stworzeniem zagrożenia pożarowego.
Na czym polegabezpieczne używanie grilla gazowego? Na zachowaniu ostrożności oraz regularnym dbaniu o stan techniczny i czystość swojego urządzenia. Na szczęście bezpieczna eksploatacja grilla gazowego jest dość prosta. Wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad, aby bez obaw cieszyć się pełnymi aromatu grillowanymi potrawami z rodziną i przyjaciółmi.
Zapoznając się z dostępnymi na rynku urządzeniami, możesz mieć wątpliwości, jaki grill gazowy wybrać. Jednak tak samo ważne, jak zakup grilla dopasowanego do Twoich potrzeb, jest bezpieczne używanie grilla gazowego. A bezpieczna eksploatacja grilla gazowego zaczyna się już w momencie wyjęcia urządzenia z opakowania.
Jak czynności wykonane przed pierwszym grillowaniem wpływają na bezpieczne używanie grilla gazowego? Przygotowanie zakupionego urządzenia do grillowania zgodnie z zaleceniami producenta pozwoli bez obaw korzystać z grilla i sprawi, że posłuży on przez długi czas. Aby przygotować grill gazowy do pierwszego barbecue, wykonaj następujące kroki:
Bezpieczne używanie grilla gazowego to przede wszystkim korzystanie z niego na otwartej przestrzeni i z dala od obiektów, które mogą zająć się ogniem. Zasad, o których trzeba pamiętać, jest jednak więcej:
Co jeszcze warto wiedzieć o bezpiecznej eksploatacji grilla gazowego?
Przygotowując się do rozpoczęcia sezonu grillowego, sprawdź, czy Twój grill jest sprawny technicznie. Na co należy zwrócić uwagę? Wykonując czyszczenie i przegląd, upewnij się, że palniki nie posiadają uszkodzeń mechanicznych, nie są skorodowane a ich otwory nie są zatkane. Uruchomienie palników pozwoli Ci też sprawdzić, czy zapalarka działa w sposób prawidłowy.
Jak bezpiecznie podłączyć butlę gazową do grilla gazowego? Upewnij się, że zawór butli jest zamknięty, a następnie usuń plombę i plastikową zaślepkę. Sprawdź stan uszczelki – gdy nie budzi on wątpliwości, podłącz butlę do reduktora. Jeżeli połączenie jest szczelne (możesz to zweryfikować, używając wspomnianej wody z mydłem), otwórz zawór butli.
Podczas korzystania z grilla gazowego stale monitoruj płomienie palników i temperaturę grillowania. Ulatniający się gaz stanowi duże niebezpieczeństwo, wysoka temperatura jest zagrożeniem pożarowym, a butla gazowa powinna być ustawiona z dala od źródeł ciepła.
Bezpieczna eksploatacja grilla gazowego polega również na niekorzystaniu z urządzenia, jeżeli nie masz pewności co do poprawności jego działania lub szczelności połączeń gazowych. W razie wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi lub skontaktuj się z serwisem.
Zakończenie sezonu na grillowanie wiąże się z przygotowaniem grilla do przechowania w okresie zimowym. W pierwszej kolejności dokładnie wyczyść urządzenie i zabezpiecz butlę z gazem – zamknij jej zawór, odłącz reduktor i ustaw grill tak, aby był on stabilny. Butla powinna być przechowywana miejscu, które jest suche i przewiewne.
Jeżeli brakuje Ci miejsca w garażu, składziku lub piwnicy, grill gazowy możesz przykryć na zimę specjalnym pokrowcem. Dzięki temu uchronisz urządzenie przed deszczem, śniegiem, kurzem czy promieniowaniem UV i posłuży Ci ono przez długi czas.