Podstawy grillowania
Sztuka grillowania wbrew pozorom nie jest umiejętnością nową. Grillowanie, choć w nieco inny sposób towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. W końcu przygotowywanie potraw na rozgrzanych kamieniach to nic innego, jak prototyp dzisiejszego grilla.
Do Europy współczesne grillowanie dotarło w okresie XX wieku wprost ze Stanów Zjednoczonych. W miarę rozwoju grillowania, pojawiania się akcesoriów i poszerzania wiedzy, rozwinęła się też świadomość na ten temat. Co warto grillować i w jaki sposób to robić, żeby było smacznie i zdrowo.
Zanim zabierzemy się za grillowanie, warto poznać podstawy, które ułatwią cały proces i sprawią, że pokochamy grilla i potrawy przygotowywane w dymie. Oto one:
1. Świeże składniki:
Tylko świeże składniki wysokiej jakości pozwalają uzyskać niepowtarzalny smak. Oczywiście z wyjątkiem wołowiny na steki, która po uboju powinna zostać sezonowana w specjalny sposób. Świeże warzywa, świeże mięso w połączeniu ze świeżymi ziołami i przyprawami z własnego ogrodu to przepis na dobrą ucztę.
Jeżeli lubimy dodatkowo sosy czy dipy do grillowanych mięs czy warzyw, również warto przygotować je samodzielnie – będą zdrowsze i smaczniejsze niż gotowe sosy komercyjne, pełne cukru, soli i konserwantów.
2. Ostry nóż
Ostre i dobrej jakości noże to nie tylko domena profesjonalnego szefa kuchni. To również domena amatora-pasjonata gotowania czy grillowania.
Ostry nóż nie tylko przyspiesza proces krojenia, filetowania czy oprawiania mięsa lub ryb. Sprawia, że krojenie jest przyjemne, dokładne i mniej problemowe. Kupno dobrego noża to większy wydatek. Warto jednak zainwestować pieniądze w jeden lub dwa noże (w zależności do czego je potrzebujemy – do mięsa czy do warzyw), które posłużą nam przez kilka kolejnych lat. Drogie i wysokiej klasy noże wymagają odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji.
3. Dobry przepis – czytaj uważnie
W świecie kuchni i grillowania jest wiele niezmiennych zasad, które pozwalają dobrze gotować czy grillować. Istnieje wiele przepisów, które różnią się od siebie mniej lub bardziej. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją kulinarną przygodę, warto dokładnie czytać przepisy i rzeczywiście je stosować. Przykładem są marynaty, które mogą zamienić mięso w poezję smaków. Jeśli jednak przygotujemy je w złych proporcjach mogą wszystko zepsuć.
Jeżeli nie odziedziczyliśmy przepisów po mamie czy babci, warto kupić poradnik dot. grillowania.
4. Pamiętaj o rozgrzaniu grilla przed rozpoczęciem grillowania
Odpowiednia temperatura rusztu jest bardzo ważna. Jest wręcz kluczowa podczas przygotowywania mięs, które wymagają konkretnych temperatur. Jeżeli położysz mięso na zimny ruszt możesz być pewny, że stanie się ono twarde i straci swoją soczystość.
5. Dobry kucharz, to przygotowany kucharz
Żeby oszczędzić sobie czasu, pracy i ryzyka, że coś się przypali lub nie dopiecze, przygotuj odpowiednio miejsce pracy. W czasie, gdy grill się nagrzewa, przygotuj wszystko blisko rusztu, żeby od razu położyć to na grillu. Nie zapomnij, żeby mieć w pobliżu rękawice, szczypce czy łopatkę. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować w nagłej sytuacji – np. wtedy, gdy temperatura wzrośnie, a jedzenie zacznie się palić.
6. Kilka stref cieplnych
Duże, profesjonalne grille są wyposażone w kilka stref ciepła. Dzięki temu możesz na nich przygotowywać jednocześnie mięso, które wymaga wysokiej temperatury i np. warzywa, które szybciej dochodzą nie mogą się spalić. Jeżeli masz zwykłego, prostego grilla warzywa możesz kłaść na brzegach – tam temperatura jest niższa.
7. Używaj pokrywy – tak często, jak tylko się da
Grille marki Weber są wyposażone w pokrywę, najczęściej z wbudowanym termometrem, która pozwala bezpiecznie grillować potrawy, bez ich wysuszania. Dzięki nakryciu ciepło równomiernie krąży w komorze, a mięso piecze się również w środku, a nie tylko na zewnątrz. Przykrywanie pokrywą pozwala zapobiec spaleniu się potraw.
8. Nie kładź na ruszcie zbyt wiele
Jeśli chcesz dobrze i dokładnie upiec mięso czy warzywa na grillu nie przeładowuj rusztu. Zbyt wiele produktów na raz sprawi, że nie będą się one piekły, a mogą się gotować – co nie jest wskazane w przypadku pieczenia steków. Ponadto przy dużym obciążeniu ciężej jest kontrolować temperaturę w zwykłych grillach bez regulacji.
9. Odpowiednia temperatura mięsa
Zanim wrzucisz mięso na ruszt zadbaj o to, żeby miało ono temperaturę pokojową. W przeciwnym razie zimne lub zamrożone mięso będzie się piekło dłużej i jednocześnie straci cenny sok. Po upieczeniu nie zapomnij, żeby odstawić mięso pod przykryciem na 3-5 minut, żeby pozwolić mu odpocząć. W tym czasie soki, które zostały w kawałku mięsa równomiernie się w nim rozłożą.
10. Wyczyść grill szczotką
Jeżeli chcesz, żeby Twój ruszt na długo zachował odpowiednią kondycję nie zapomnij każdorazowo, po grillowaniu o wyczyszczeniu go specjalną drucianą szczotką. Pamiętaj, żeby szczotka była do tego przystosowana. Tylko takie szczotki ochronią powłokę rusztu przed zdrapaniem.