Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Ile gazu zużywa grill gazowy i jaki jest koszt jednego grillowania?

02-04-2024

Oszacowanie ilości gazu zużywanego przez grill podczas jego użytkowania stanowi nie lada wyzwanie, a to głównie ze względu na mnogość zmiennych wpływających na ten proces. Różne dania będą wymagać innej temperatury i czasu obróbki oraz różnej liczby palników. Zatem czy oszacowanie na ile starcza butla gazowa do grilla, jest całkiem niemożliwe? Sprawdź! Przygotowaliśmy dla Ciebie wszystko, co powinieneś wiedzieć.

ile gazu na jedno grillowanie

Od czego zależy zużycie gazu w grillu gazowym?

We wstępie wspomnieliśmy już, jak skomplikowane może być oszacowanie przybliżonych kosztów związanych z korzystaniem z grilla gazowego. Trudność wynika z wielu czynników, które mają bezpośredni wpływ na konsumpcję gazu przez urządzenie. Zmienna pogoda, w tym przede wszystkim silny wiatr i niska temperatura, mogą znacząco wydłużyć czas potrzebny do przygotowania potraw, co z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia gazu. Nie jest to jednak jedyny aspekt — istotne jest także ustawienie mocy, z jaką pracują palniki.

Ustawienie palników na maksymalną moc sprawia, że ruszty mogą osiągnąć temperaturę w przedziale 370-430 stopni Celsjusza. Średnia moc pozwala na osiągnięcie około 230 stopni Celsjusza, natomiast najniższa utrzymuje temperaturę rusztów na poziomie 155-175 stopni Celsjusza. Te dane dotyczą jednak tylko wartości osiąganych przy zamkniętej pokrywie.

Oznacza to, że intensywność i styl grillowania znacząco wpływają na ogólne koszty eksploatacji, w tym też na to ile gazu na jedno grillowanie zużywa Twój sprzęt. Musisz też dokładnie zastanowić się, jaki wybrać grill gazowy, ponieważ samo urządzenie ma ogromne znaczenie. Chcąc maksymalnie zoptymalizować koszty związane z przygotowywaniem dań z rusztu, musisz zatem pamiętać o wszystkich powyższych aspektach, ponieważ tylko wtedy będziesz w stanie efektywnie zarządzać zasobami.

Na ile wystarcza butla gazowa do grilla?

Nowoczesne grille gazowe, chociaż na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się opcją najbardziej ekonomiczną, w ogólnym rozrachunku pozwalają na spore oszczędności w porównaniu z wariantami elektrycznymi, czy węglowymi.

Standardowa butla o pojemności 11 kg powszechnie wykorzystywana w większości modeli zasilanych gazem gwarantuje około 37 godzin ciągłego użytkowania. Biorąc pod uwagę koszt takiej butli, średni wydatek na jedną godzinę grillowania oscyluje w granicach 1,60 zł.

Ta stosunkowo niska stawka, połączona z wysokim komfortem użytkowania – szybkim nagrzewaniem się, łatwą i dokładną regulacją temperatury oraz minimalnymi umiejętnościami, jakie musisz nabyć, sprawia, że przyrządzanie dań z rusztu na gazie jest wyjątkowo opłacalne. Dodatkowo całość dopełnia brak dodatkowych kosztów jak regularny zakup węgla czy drewna oraz łatwość utrzymania w czystości.

Jaki jest średni koszt jednego grillowania na gazie? Obecne stawki za gaz

Potrawy przygotowywane na wysokim ogniu, jak steki czy warzywa, zazwyczaj wymagają jedynie kilku minut na ruszcie. Natomiast dłuższe procesy, takie jak wędzenie mięs, mogą trwać nawet 5 godzin, co znacząco zwiększa konsumpcję gazu. Jak wspominaliśmy, nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne i specyfika modelu dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakie urządzenie i jaką butlę do grilla gazowego wybrać.

Choć właściwie niemożliwe jest oszacowanie kosztu jednego grillowania, można obliczyć średnie zużycie gazu na godzinę, co pozwoli Ci na określenie ogólnych kosztów eksploatacji. Jak wspominaliśmy wcześniej przy 11 kg butli, koszt ten wynosi ok. 1,60 zł. Oceniając opłacalność sprzętu zasilanego gazem, należy uwzględnić nie tylko koszt paliwa, ale również wygodę i szybkość przygotowania posiłków oraz pełną kontrolę nad całym procesem.

butla gazowa do grilla na ile starcza

Jak zmniejszyć koszty grillowania na grillu gazowym? Sprawdzone sposoby

Aby zadbać o efektywną pracę swojego grilla i jednocześnie zminimalizować zużycie gazu, istotne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad zarówno przed jak i w trakcie przyrządzania potraw. Przede wszystkim, jeszcze przed grillowaniem, należy dokładnie sprawdzić szczelność sprzętu – jakiekolwiek nieszczelnością będą prowadzić do ulatniania się gazu, tym samym powodując straty i zagrażając bezpieczeństwu Twojemu i Twoich bliskich.

Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie urządzenia, co nie tylko zapewnia lepszą jakość przygotowywanych dań, ale również efektywność palników. Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń pomoże odblokować przepływ gazu, tym samym zwiększając moc. Kolejnym istotnym krokiem będzie wybór odpowiedniego rozmiaru palnika i dostosowanie go do rodzaju i wielkości przygotowywanej potrawy. Pamiętaj, że małe kawałki mięsa nie wymagają największej mocy.

Podczas grillowania kluczowe jest również odpowiednie przygotowanie i użytkowanie sprzętu. Rozgrzanie rusztu przed umieszczeniem na nim jedzenia zapobiegnie przywieraniu, a co ważniejsze ze względów ekonomicznych, umożliwi przyrządzanie dań w niższej temperaturze.

Niskie ustawienia, mimo że wydłużają czas grillowania, pozwalają na bardziej ekonomiczne wykorzystanie gazu. Przykrycie urządzenia również stanowi istotny krok, o którym nie można zapomnieć. Utrzymujesz w ten sposób stałą temperaturę i skracasz czas obróbki termicznej. Ponadto musisz unikać częstego otwierania pokrywy, ponieważ każdorazowo wiąże się to ze sporymi stratami ciepła, bezpośrednio wpływając na wzrost zużycia gazu.

Przestrzeganie tych zasad pozwala nie tylko na bezpieczne, ale i bardziej ekonomiczne grillowanie, sprawiając, że cały proces jest przyjemniejszy, bardziej przyjazny dla środowiska oraz portfela. Pamiętaj o tych kilku wskazówkach, a już po pierwszym sezonie zauważysz różnicę.

Warto nam zaufać