Choć ponad 40% Polaków nie wyobraża sobie grilla bez mięsa, na ruszcie pojawiają się również inne produkty – wynika z raportu wykonanego na zlecenie marki Coca-Cola. Cebula, cukinia, bakłażan, papryka wyróżniają się bogactwem witamin i niesamowitym aromatem. Sprawdź, jakie jeszcze warzywa nadają się na grilla!
Grill warzywny to doskonały pomysł na przyrządzenie samodzielnego dania lub dodatku do mięs. Do obróbki w wysokich temperaturach nadaje się większość artykułów spożywczych. Wyjątek stanowią niektóre sałaty, np. bostońska, czerwona lub masłowa. Należy również uważać na ziemniaki. W trakcie ich grillowania wydziela się toksyczny akrylamid. Jak zatem grillować warzywa na grillu elektrycznym? Jeśli kartofle gotuje się w wodzie, stężenie szkodliwego związku jest niewielkie. Warto więc przygotować je wcześniej w domu i włożyć na ruszt jedynie w celu podgrzania.
Warzywa na grilla elektrycznego można komponować w dowolny sposób. Najczęściej sięga się po:
cukinię,
bakłażan,
pieczarki,
marchew,
korzeń pietruszki,
paprykę,
szparagi,
kolby kukurydzy.
Co istotne, warzywa pieczone na grillu zachowują wyrazisty smak. Posiadają również więcej wartości odżywczych w porównaniu z produktami gotowanymi w wodzie. Dodatkowo dostarczają witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.
Wiesz już, z jakich warzyw na grilla korzystać. Dowiedz się, jak przygotować wartościowy posiłek. Szykując się na imprezę, musisz zadbać nie tylko o kwestie kulinarne, ale również właściwą konserwację urządzeń. Resztki jedzenia negatywnie wpływają na walory smakowe, a ponadto utrudniają zachowanie sprzętów w dobrym stanie. Jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie grilla gazowego? Jak dbać z o grill elektryczny? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki:
Grille elektryczne – najlepiej czyścić je po każdym użyciu. Wówczas łatwiej pozbyć się zabrudzeń. Musisz unikać szorowania teflonowych powierzchni. Do usunięcia zaschniętych resztek użyj specjalnego preparatu czyszczącego.
Grille gazowe – w pierwszej kolejności należy wypalić pozostałości jedzenia, rozgrzewając urządzenie do temperatury 250-350 °C. Następnie trzeba opróżnić pojemnik na tłuszcz i usunąć zwęglone resztki za pomocą szczotki z włosiem.
Żeby Twoje danie wyróżniało się niesamowitym smakiem, potrzebny jest doskonały pomysł na warzywa na grilla. Do efektownych potraw zaliczają się:
Szaszłyki warzywne z grilla – do ich przygotowania potrzebne będą pieczarki, cukinia, papryka, marchewka. Produkty pokrój w grubsze plastry, a następnie zamocz w dobrej jakości oliwie i przypraw ziołami prowansalskimi. Gotowe kawałki nabij na drewniany lub metalowy patyczek i połóż aluminiową tackę.
Papryka faszerowana z pęczakiem i serem feta – to ciekawy przepis na grillowane warzywa. Odkrój górną część papryki i usuń pestki z ich wnętrza. Przygotuj farsz z ugotowanego pęczaku, sera fety, krojonej natki pietruszki, pieprzu. Nałóż nadzienie do środka i umieść warzywa na grillu elektrycznym.
Warzywa należy poporcjować i posmarować oliwą. Tłuszczu nie może zbyt dużo, aby nie ściekał i nie spalał się wraz z płomieniami. Jarzyny najlepiej poukładać na aluminiowej tacce lub w specjalnie wyprofilowanym koszyczku. W ten sposób można przygotowywać dowolne danie, nawet składające się z drobnych kawałków, w jakie często kroi się warzywa na grilla elektrycznego.
Cukinia, bakłażan, pieczarki i inne jarzyny posiadają swój własny, wyjątkowy aromat, dlatego należy unikać ich marynowania. Jak zatem zrobić warzywa na grilla? Do podkreślenia smaku produktów użyj np. rozmarynu, lubczyku, majeranku. Możesz sięgnąć też po gotowe mieszanki, np. zioła prowansalskie lub śródziemnomorskie. Dania posyp też odrobiną soli i pieprzu.
Warzywa na grillu stanowią wyjątkowy pomysł na przyjęcie w ogrodzie, ale sprawdzą się także przy codziennych posiłkach przygotowywanych na grillu elektrycznym. Wyróżniają się niebanalnym smakiem i soczystością. Warto urozmaicić o nie swój jadłospis.
Źródło:
Raport „Polacy przy grillu” przeprowadzone przez IQS na zlecenie Coca-Cola