Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Palnik na podczerwień w grillu gazowym – czym się różni od zwykłego palnika?

30-07-2024

Nowoczesne grille gazowe wyposażone są w wiele dodatkowych funkcjonalności i akcesoriów, które ułatwiają przygotowanie smacznych, aromatycznych potraw. Przykładem takiego rozwiązania jest dodatkowy palnik na podczerwień. Jak działa palnik na podczerwień, a jak zwykły palnik w grillu gazowym? Czy warto zdecydować się na grill z palnikiem na podczerwień? Przeczytaj!

Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe!

jak działa palnik na podczerwień, a jak  zwykły palnik w grillu gazowym

Palnik na podczerwień – co to jest?

Ceramiczny palnik na podczerwień (niekiedy określany również jako promiennik podczerwieni) to dodatkowy palnik grilla gazowego – zapewnia on użytkownikowi urządzenia więcej opcji podczas przygotowywania posiłków. Grille gazowe najczęściej są wyposażone w palnik na podczerwień w formie dodatkowego palnika bocznego lub – jak w przypadku wybranych grilli Weber z serii Summit – dodatkowego, górnego palnika nad głównym rusztem. Palnik na podczerwień działa na innej zasadzie niż standardowy palnik gazowy, służy też do innych celów. Z tego powodu jego wybór nie jest kwestią oczywistą. Przed zakupem warto zastanowić się, czy rzeczywiście będzie to przydatny i często wykorzystywany dodatek.

Promienniki podczerwieni najczęściej są elementem pełnowymiarowych, stacjonarnych grilli gazowych – grille gazowe przenośne rzadziej oferują właścicielom takie rozwiązanie. Tego rodzaju palnik można również dokupić jako opcjonalne akcesorium i zamontować w posiadanym grillu, jeżeli producent przewidział taką możliwość. O tym, do czego można wykorzystać palnik na podczerwień, kiedy sprawdzi się lepiej niż zwykły palnik i jakie są między nimi różnice, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak działa palnik na podczerwień w grillu gazowym?

Palnik na podczerwień a zwykły palnik – ta kwestia może budzić wiele wątpliwości wśród miłośników grillowania. Jak działa palnik na podczerwień w grillu gazowym?

Tradycyjny palnik gazowy podgrzewa grillowane potrawy dzięki konwekcji – płomień spalanego przez palnik gazu nie ma kontaktu z żywnością, ale ogrzewa powietrze, które następnie zwiększa temperaturę jedzenia. W przypadku palnika na podczerwień proces pieczenia przebiega inaczej – energia jest przekazywana grillowanej żywności bezpośrednio poprzez promieniowanie podczerwone. Promiennik podczerwieni wykorzystuje zatem to samo zjawisko fizyczne, które sprawia, że promienie słoneczne są odczuwane na skórze jako ciepło – za ponad połowę energii promieniowania słonecznego docierającego na powierzchnię Ziemi odpowiada niewidzialne promieniowanie podczerwone.

Jak zbudowany jest palnik na podczerwień? Składa się on z elementu ceramicznego o specjalnej strukturze podobnej do plastra miodu – posiada wiele małych otworów, w które wtłaczany jest gaz. Efektem uruchomienia palnika na podczerwień jest duża liczba mikro płomieni, które bardzo szybko rozgrzewają element ceramiczny do wysokiej temperatury (od 800 do 900 st. C). W konsekwencji promiennik zaczyna emitować promieniowanie w spektrum podczerwieni i umożliwia szybkie grillowanie potraw.

Wady i zalety palników na podczerwień

Jak każde rozwiązanie, palnik na podczerwień ma swoje mocne i słabe strony – w niektórych zastosowaniach sprawdza się o wiele lepiej niż w innych. Palnik na podczerwień i zwykły palnik nie powinny być stosowane w ten sam sposób, ponieważ służą do innych celów. Oznacza to, że aby osiągnąć optymalne rezultaty, należy odpowiednio dobrać technikę grillowania do wykorzystywanego palnika. Gazowy promiennik podczerwieni jest chętnie wybierany przez miłośników barbecue ze względu na swoje niewątpliwe atuty:

  • szybko się nagrzewa i może osiągnąć bardzo wysoką temperaturę – dzięki temu możliwe jest szybkie przypieczenie mięsa, co zapewnia mu smaczną, skarmelizowaną skórkę i sprawia, że jest bardziej soczyste;
  • jest efektywniejszy energetycznie od tradycyjnego palnika – szybkie nagrzewanie elementu ceramicznego i brak strat energii na podgrzewanie powietrza sprawia, że promiennik podczerwieni zużywa mniej gazu niż zwykły palnik;
  • świetnie sprawdza się w przypadku grillowania dużych, grubych kawałków mięsa lub pieczenia ich na rożnie – dzięki znacznie wyższym temperaturom, grillowanie mięsa zajmuje mniej czasu, a jego skórka jest estetycznie i smakowicie przypieczona;
  • podgrzewa potrawy w sposób równomierny – dzięki temu, że element ceramiczny palnika na podczerwień rozgrzewa się równomiernie na całej powierzchni, potrawy również grillowane są równomiernie.

Jakie są wady palnika na podczerwień? Promiennik podczerwieni w grillu gazowym nie jest rozwiązaniem uniwersalnym:

  • nie można z nim używać naczyń z elementami wykonanymi z tworzywa sztucznego lub drewna – wysoka temperatura, jaką osiąga palnik na podczerwień, doprowadziłaby do ich zniszczenia;
  • prowadzi do szybszego zużywania się naczyń żeliwnych – źle znoszą one cykliczną ekspozycję na bardzo wysokiej temperatury;
  • ma ograniczoną liczbę zastosowań – promiennik na podczerwień najlepiej sprawdza się podczas przysmażania steka czy opiekania mięsa na obrotowym rożnie (ze względu na ograniczoną kontrolę nad temperaturą zupełnie nie nadaje się do powolnego pieczenia, wędzenia czy duszenia).

jak działa palnik na podczerwień w grillu gazowym

Palnik na podczerwień w grillu gazowym a zwykły palnik – różnice

Zakup grilla gazowego wiąże się z wieloma wyborami. Przyszli nabywcy takiego urządzenia zadają sobie wiele pytań, zanim zdecydują się na konkretny model. Jakie rozmiary powinien mieć grill, jakie dokupić dodatkowe akcesoria, jaką butlę do grilla gazowego wybrać czy ile powinien on mieć palników – odpowiedzi zależą od tego, do czego grill będzie najczęściej używany. Nie inaczej jest w przypadku dodatkowego palnika na podczerwień. W wyborze pomocne może być podsumowanie najistotniejszych różnic między palnikiem zwykłym a na podczerwień.

Palnik na podczerwień i zwykły palnik – najważniejsze różnice:

  • palnik na podczerwień – szybko się rozgrzewa i osiąga wysoką temperaturę, zużywa mniej gazu, sprawdza się w przypadku szybkiego przysmażania steków i pieczenia na rożnie;
  • zwykły palnik – zapewnia dużą kontrolę nad temperaturą, jest uniwersalny, umożliwia zastosowanie wielu technik grillowania, można dzięki niemu przygotować wiele różnych potraw (niekoniecznie mięsnych).

Jak wynika z powyższego zestawienia, palnik na podczerwień warto wybrać, gdy na grillu najczęściej będą przygotowywane tradycyjne steki lub mięso z rożna. W pozostałych przypadkach zwykłe palniki będą całkowicie wystarczające.

Warto nam zaufać