Kupiłeś swój pierwszy grill gazowy i zastanawiasz się, w jaki sposób prawidłowo go podłączyć? Pierwsze uruchomienie to ważny etap, który w dużym stopniu może wpłynąć na wydajność, bezpieczeństwo i bezawaryjność urządzenia. Sprawdź, zatem jak powinno przebiegać podłączenie grilla gazowego, na co zwrócić szczególną uwagę i ile czasu będziesz musiał sobie zarezerwować.
Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe!
Ponieważ tak jak wszystkie urządzenia służące do termicznej obróbki potraw również grille gazowe wymagają podpięcia do odpowiedniego źródła zasilania, warto poświęcić chwilę, aby zrobić to dobrze. Jeśli wiesz już jaką butlę do grilla gazowego wybrać kolejnym krokiem jest sprawdzenie jak podłączyć ją do swojego sprzętu.
Do butli bądź grilla najczęściej dołączony jest reduktor oraz wąż. Twoim zadaniem będzie jedynie połączenie ze sobą wszystkich elementów w taki sposób, aby nie dochodziło do ulatniania się gazu. Wbrew Twoim prawdopodobnym obawom, proces ten jest wyjątkowo prosty, nie wymaga też żadnej specjalistycznej wiedzy, czy umiejętności.
Wystarczy jedynie wybrać model butli pasującej do Twojego reduktora i wkręcić go w szyjkę, która od niej odchodzi. Zadanie dodatkowo ułatwia fakt, że większość reduktorów dopasowana jest do butli propan/butan o pojemności 11 l. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup innego paliwa, np. propanu całkiem możliwe, że przy zakupie butli będziesz musiał zaopatrzyć się w inny reduktor. Warto zwrócić na to uwagę lub poprosić o poradę osoby zajmującej się sprzedażą.
Stałeś się szczęśliwym posiadaczem grilla gazowego, sprzęt ustawiony, pogoda dopisuje, składniki zamarynowane… i co dalej? Pierwsze uruchomienie grilla gazowego nieco różni się od następnych, a to głównie za sprawą konieczności usunięcia pozostałości po procesie produkcyjnym. Niezbędnym krokiem będzie więc wypalenie urządzenia, które, choć nie jest trudne, wymaga nieco dodatkowego nakładu czasowego.
W pierwszej kolejności istotne jest poprawne podłączenie butli z gazem, o czym pisaliśmy nieco wcześniej. Warto dokładnie upewnić się, czy gaz nigdzie nie wycieka, ponieważ będzie to miało bezpośredni wpływ na Twoje bezpieczeństwo podczas przygotowywania potraw.
Jeśli dopiero zakupiłeś sprzęt łącznie ze wszystkimi dodatkowymi akcesoriami, zalecamy, aby poddać je działaniu wysokiej temperatury. Uprzednio oczywiście należy umyć je w delikatnym detergencie jak płyn do naczyń, a następnie dokładnie wysuszyć miękką szmatką.
Kolejnym etapem jest włączenie grilla. Kluczowym krokiem będzie tutaj odkręcenie wszystkich palników i ustawienie mocy na średnią. Dopiero w tym momencie, po upewnieniu się, że każdy palnik działa możesz zamknąć pokrywę i wypalać swoje urządzenie przez ok. 30 minut.
Po upływie tego czasu ponownie otwórz ruszt, a następnie zakręć zawór znajdujący się przy butli i przekręć wszystkie palniki do pozycji off. Upewnij się kilkukrotnie, że wszystko zostało prawidłowo odłączone. Ostatnim etapem będzie odczekanie, aż grill ostygnie i przejście do kolejnych kroków takich jak pierwsze rozgrzanie i konserwacja rusztów.
Rozpoczęcie grillowania na odpowiednio przygotowanym urządzeniu jest kluczowe, ponieważ tylko w ten sposób będziesz w stanie osiągnąć najlepsze wyniki i najwyższą jakość swoich potraw. Zacznij więc od rozgrzania sprzętu przez 10 minut, ustawiając pokrętła na maksymalną moc palników. Taki proces jest niezbędny do osiągnięcia wymaganej temperatury, co będzie miało istotny wpływ na późniejszy proces obróbki termicznej.
Następnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie rusztu. Użyj do tego celu szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. Taka szczotka skutecznie usunie wszelkie ewentualne zabrudzenia i kurz. Ważne jest, aby po użyciu szczotki sprawdzić, czy żadne metalowe druciki nie wyłamały się i nie pozostały na ruszcie, ponieważ mogłyby stanowić zagrożenie podczas przygotowywania potraw.
Kiedy ruszt będzie już czysty, należy go pokryć cienką warstwą oleju. Można do tego użyć ręcznika papierowego albo skorzystać z narzędzi do grilla jak silikonowe pędzle delikatnie przecierając nim ruszt. Taki proces zapobiega przywieraniu składników do rusztu, jednocześnie przyczyniając się do lepszego smaku przygotowywanych potraw.
Ostatnim etapem pierwszego rozgrzewania jest ustawienie pokręteł na pożądaną temperaturę. W zależności od rodzaju przygotowywanych dań temperatura grillowania na grillu gazowym będzie ulegała zmianie. Przed przystąpieniem do obróbki dań warto zatem kilkakrotnie sprawdzić przepis, ponieważ różne potrawy wymagają różnych ustawień wpływających nie tylko na smak, czy aromat, ale nawet na teksturę składników.
Ile zatem trwa pierwsze użycie grilla gazowego? Kwestia ta jest mocno indywidualna, a wpływ na nią będzie mieć rodzaj i wielkość urządzenia, a także wiedza i umiejętności osoby, która się tego procesu podejmie. Należy jednak pamiętać, że pierwsze uruchomienie grilla gazowego jest procedurą absolutnie konieczną, która zapewni prawidłowe funkcjonowanie oraz doskonałą wydajność.
Z reguły, na ten proces należy przeznaczyć około 1,5 godziny. Czas ten jest potrzebny na dokładne przeprowadzenie wszystkich wymienionych wcześniej kroków, zaczynając od montażu i sprawdzenia połączeń gazowych, przez pierwsze rozgrzewanie, aż po wyczyszczenie i ustawienie mocy rusztów.