Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Poznaj największe mity o grillowaniu na gazie!

30-03-2024

Wielu osobom weekendowe barbecue kojarzy się z czynnością rozpalania grilla i oczekiwaniem, aż węgiel rozżarzy się w odpowiednim stopniu, aby można było umieścić mięso na ruszcie. Dziś jednak możliwości jest więcej, a jedną z nich jest grillowanie na gazie. Na temat grilli gazowych narosło wiele mitów. Chcesz się dowiedzieć, jak mity o grillowaniu na gazie mają się do rzeczywistości? Przeczytaj poniższy artykuł.

Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe!

mity o grillowaniu na gazie

Grille na gaz są dostępne na rynku od wielu lat, ale wciąż nie zyskały takiej popularności, jak grille węglowe. To jeden z powodów, dla których nadal funkcjonują różne mity o grillu gazowym – mogą one wprowadzać w błąd potencjalnych nabywców. Czas „odczarować” grillowanie na tym urządzeniu. Jeżeli rozważasz zakup grilla gazowego, to poniżej znajdziesz odpowiedzi na często powtarzające się wątpliwości. 

Mit 1: Grill gazowy jest niebezpieczny

Wielu miłośników grillowania obawia się, że grillowanie na gazie jest bardziej niebezpieczne niż przygotowanie potraw choćby na grillu węglowym. To jednak mit o grillu gazowym. Co prawda, podczas korzystania z tego urządzenia trzeba zachować środki ostrożności, ale tak samo będzie w przypadku grilla na węgiel czy grilla na prąd. Czy grill gazowy jest bezpieczny? Wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi grilla, kierować się zdrowym rozsądkiem oraz pamiętać o kilku prostych zasadach, aby cieszyć się bezpiecznym barbecue.

Mit 2: Z grilla gazowego nie wydobywa się dym

Chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że podczas korzystania z grilla gazowego z urządzenia nie wydobywa się dym, to w rzeczywistości jest to kolejny mit o grillowaniu na gazie. Przykładowo skapujący z przygotowywanych potraw tłuszcz może powodować delikatne dymienie – jest to zupełnie normalne, a nawet pożądane. Użytkownik grilla gazowego może jednak cieszyć się brakiem gryzącego dymu podczas rozpalania ognia. Miłośnicy wędzonego smaku mogą z kolei skorzystać ze specjalnych pojemników na drewienka do wędzenia, dzięki którym potrawy nabiorą niepodrabialnego aromatu.

Mit 3: Im większa moc, tym lepszy grill gazowy

Mity o grillu gazowym są różne – jednym z nich jest stwierdzenie, zgodnie z którym nie warto kupować grilla na gaz o małej mocy. W rzeczywistości moc grilla powinna zależeć od zastosowań, do których będzie on przeznaczony. Dla przykładu mały grill turystyczny nie sprawdzi się podczas przygotowania wielodaniowej kolacji dla rodziny i znajomych, a profesjonalnego grilla z wieloma palnikami i akcesoriami nie ma sensu zabierać na kemping. Z tego powodu podczas zakupu grilla gazowego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w jaki sposób będzie on użytkowany.

mit o grillowaniu na gazie

Mit 4: Potrawy z grilla gazowego nie mają smaku

Entuzjastom grillowania na drewnie czy węglu zdarza się twierdzić, że dania pochodzące z grilla gazowego pozbawione są smaku. Prawdą jest, że w porównaniu do tradycyjnych metod grillowania przygotowanie potraw na grillu gazowym wiąże się z mniejszą ilością dymu. A to właśnie dym jest jednym z czynników, które nadają jedzeniu pochodzącemu z grilla charakterystycznego, głębokiego aromatu. Producenci dostrzegli jednak ten problem i stosują w swoich urządzeniach listwy aromatyzujące (flavorizer bars), które wzbogacają smak potraw z grilla gazowego. Dzięki ich użyciu posiłki przyrządzone na grillu gazowym są w praktyce nie do odróżnienia od tych, które powstały na grillu węglowym.

Mit 5: Dania z grilla gazowego są niezdrowe

Rozważając zakup nowego grilla, wiele osób zastanawia się, czy grill gazowy jest zdrowy. Twierdzenie, że jedzenie przygotowane na takim grillu jest szkodliwe, to jednak kolejny mit o grillowaniu na gazie. Gaz spala się czystym płomieniem i nie wytwarza dymu oraz popiołu, nie jest też konieczne stosowanie podpałki, aby uruchomić urządzenie. Dzięki dokładnej kontroli nad palnikiem łatwiej również zapobiec przypaleniu dań – w rezultacie można uniknąć wytworzenia się w jedzeniu szkodliwych substancji. Grillowanie na gazie może być zatem zdrowsze od grillowania na węglu – ważne są jednak także umiejętności kucharza.

Mit 6: Czyszczenie grilla gazowego jest trudne

Często powtarzany mit o grillu gazowym stanowi, że utrzymanie w czystości takiego urządzenia jest trudne i zajmuje wiele czasu. Nic bardziej mylnego – czyszczenie grilla na gaz wymaga tyle samo pracy, co pielęgnacja grilla na węgiel, a czasem nawet – jak w przypadku wypalania – to nawet prostsze zadanie. Co więcej, różne akcesoria do grilli gazowych ułatwiają tę czynność. Wystarczy zaopatrzyć się we właściwe środki czystości oraz kilka przydatnych narzędzi (takich jak specjalne szczotki i skrobaki), aby czyszczenie grilla przebiegło sprawnie i bezproblemowo. Kluczem do łatwego czyszczenia w każdym wypadku jest jednak regularność – bardzo zaniedbany grill może być trudno doprowadzić do porządku.

Mit 7: Grille gazowe są drogie

Utarło się, że grille gazowe są dużo droższe niż tradycyjne grille – czyli na węgiel. Ten i inne mity o grillu gazowym łatwo jednak obalić – wystarczy odwiedzić nasz sklep. Cena grilla gazowego jest adekwatna do jego jakości wykonania, wytrzymałości, a także możliwości, jakie on oferuje – pozwala na wiele więcej niż prosty grill węglowy. Precyzyjna kontrola nad temperaturą, dodatkowe palniki boczne czy inteligentne rozwiązania – to tylko kilka przykładów ułatwień dla kucharza. Jednocześnie oferta marki Weber jest bardzo zróżnicowana – w naszym sklepie odpowiedni dla siebie grill gazowy (również pod względem ceny) znajdą zarówno profesjonaliści, jak i miłośnicy weekendowego barbecue w ogródku czy entuzjaści grillowania na polu kempingowym.

Warto nam zaufać