Na grilla doskonałe są szczególnie twarde, żółte sery tłuste i pełnotłuste, np. edamski, gouda czy mazurski. Aby przyrządzić smaczną przekąskę dla siebie i gości, wystarczy grube plastry sera:
owinąć w folię aluminiową,
położyć na specjalne tacki aluminiowe,
umieścić między pieczywem lub wędliną,
położyć na warzywach, np. cukinii lub ziemniakach.
Grillowanie żółtego sera zajmuje kilka minut – najczęściej wystarczą 3-4 minuty. Przystawka jest gotowa po pojawieniu się rumianej skorupki.
Żółty ser z grilla najlepiej smakuje, gdy jest podawany na ciepło. Chrupiąca skórka i delikatne, kremowe nadzienie – oto, czym zaskoczysz swoich gości, jeżeli podasz im ugrillowany żółty ser.
Do grillowania serów żółtych doskonale nadają się zarówno grille węglowe, jak i grille gazowe. Aby przyrządzić przystawkę, wykorzystać możesz również grille elektryczne.
Brie, camembert, gorgonzola, munster czy bleu de bresse – sery pleśniowe również można grillować. W odróżnieniu od sera żółtego sery pleśniowe są miękkie i szybko ulegają stopnieniu. Z tego względu najlepiej grillować je na aluminiowych tackach, pieczywie lub warzywach.
Jeżeli chcesz zaskoczyć gości serami pleśniowymi, masz wiele możliwości. Te sery można łączyć z:
pieczywem – doskonale komponują się zarówno z czosnkowymi bagietkami, jak i chlebem tostowym (najlepiej sprawdzi się żytni),
sałatami – w ten sposób stworzysz pożywną i sycącą przystawkę; aby wzbogacić smak sałatki, możesz dodać słodką kukurydzę z puszki lub nasiona granatu,
dżemem lub konfiturami z żurawiną – to charakterystyczna kompozycja smakowa, obok której trudno przejść obojętnie.
Sery pleśniowe można przygotować, wykorzystując m.in. grille gazowe.
Wśród serów, który najlepiej smakuje właśnie z grilla, należy wskazać cypryjski ser halloumi. Zgodnie z oryginalną recepturą wytwarza się go z mleka owczego lub koziego, chociaż niektóre firmy z branży mleczarskiej korzystają również z mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego. Jego charakterystyczny smak i aromat to efekt dodatku w postaci listków mięty. Mimo że ser halloumi może być spożywany świeży, to jednak najlepiej smakuje z grilla.
Jak przyrządzić ser halloumi z grilla? Wystarczy, że:
pokroisz ser na plastry o grubości ok. 7 mm,
plastry położysz na aluminiową tackę,
tackę umieścisz na grillu,
po ok. 1 min przełożysz ser na drugą stronę,
Po pojawieniu się rumianej skorupki, ser halloumi jest gotowy do podania. Ponieważ ma on słony posmak, idealnie komponuje się zarówno z pieczywem, jak i z warzywami. Można go dodać również do sałatek.
Wytwarzane z mleka owczego, a następnie wędzone oscypki to znak rozpoznawczy polskich gór, a przede wszystkim Podhala. Czy wiesz, że również ten ser świetnie nadaje się na grilla? Oscypki z grilla można podawać na różne sposoby. Doskonale smakują one z:
dżemami i konfiturami – szczególnie dobrze w tej roli sprawdzają się przetwory z żurawiny,
boczkiem – jeszcze przed położeniem oscypków na grillu warto owinąć je plastrami boczku,
warzywami – oscypki z grilla można dodać do dowolnych sałatek.
Gości zaproszonych na grilla możesz też zaskoczyć, serwując im paprykę nadziewaną warzywami, kaszą i właśnie oscypkami.
Do przygotowania oscypków na ciepło można wykorzystać grille elektryczne. Ser jest gotowy do podania, gdy jego powierzchnia się zarumieni.
Przyrządzenie sera z grilla nie jest szczególnie trudne ani czasochłonne. Co więcej, taka przekąska to doskonałe urozmaicenie innych produktów z grilla. Czy oprócz wymienionych wyżej serów inne dostępne w sklepach również można podać na ciepło? Okazuje się, że tak.
Feta, mozzarella czy cheddar – to kolejne sery, które z powodzeniem można grillować. Jeżeli obawiasz się, że w czasie obróbki termicznej serowy miąższ wypłynie na zewnątrz, skorzystaj ze specjalnych serów przygotowanych do grillowania. Wraz z nadejściem lata producenci wprowadzają takie produkty do swojej oferty i dystrybuują je do sklepów spożywczych. Sery przygotowane na grilla wyróżniają się zarówno kształtem, jak i twardą skórką, która po obróbce termicznej jest chrupiąca.
Pamiętaj – do przygotowania serów z grilla sprawdzą się zarówno tradycyjne grille węglowe, grille gazowe, jak i grille elektryczne. Nie ma znaczenie, jakie urządzenie posiadasz – na każdym przygotujesz pyszną przekąskę i zaskoczysz swoich gości. Nie wiesz, na który się zdecydować? Sprawdź, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje grillów.