Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Wypalanie grilla gazowego – czym jest i jak je wykonać?

16-01-2024

Jest ciepłe czerwcowe popołudnie i właśnie odbierasz grilla gazowego. Czy wiesz jednak, że zanim przyrządzisz na nim stek, czeka Cię pierwsze wypalanie grilla gazowego? Ponieważ tę czynność trzeba powtarzać po każdym użyciu urządzenia, warto wiedzieć o niej więcej. Dowiedz się, na czym polega wypalanie grilla gazowego i dlaczego warto o nim pamiętać.

 

Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe !

pierwsze wypalanie grilla gazowego

Co to jest wypalanie grilla gazowego?

Wypalanie grilla gazowego (piroliza) to destylacja rozkładowa – w trakcie tego procesu dochodzi do rozpadu podgrzewanej mieszaniny i wyodrębnienia się z niej poszczególnych substancji. Aby doszło do pirolizy, potrzebna jest wysoka temperatura, zbędny jest za to tlen i środki chemiczne. Rezultatem wypalania jest przekształcenie zanieczyszczeń i resztek jedzenia w popiół. W konsekwencji wypalanie grilla gazowego pomaga zachować urządzenie w czystości i zdezynfekować ruszt bez korzystania ze środków czyszczących.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z grillowaniem, musisz wiedzieć, że:

  • piroliza jest zalecana tuż po zakupie grilla, przed pierwszym jego użyciem – pierwsze wypalanie grilla gazowegoma na celu oczyszczenie wnętrza urządzenia (w tym zwłaszcza rusztu) z zanieczyszczeń związanych z jego produkcją i transportem;
  • wielu specjalistów zaleca wypalanie grilla gazowego po każdym użyciu – to prosty sposób, aby zapobiec gromadzeniu się na ruszcie kolejnych warstw tłuszczu;
  • niezbędne jest wypalenie grilla gazowego po zakończeniu sezonu – gdy grill nie będzie używany przez dłuższy czas, należy dokładnie oczyścić i zabezpieczyć urządzenie, bo dzięki temu będzie służyło przez wiele lat.

Pierwsze wypalanie grilla gazowego – jak je prawidłowo wykonać?

„Piroliza” czy „wypalanie grilla gazowego” to terminy, które dla osób niekorzystających dotychczas z grilla brzmią dość tajemniczo. Tymczasem pierwsze wypalanie grilla gazowegonie jest ani mocno absorbujące, ani skomplikowane. Jednak nie tylko to skłania do wykonania tej czynności – w ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń i charakterystycznego zapachu, który towarzyszy nowym produktom oraz sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo.

Pierwsze wypalanie grilla gazowego – krok po kroku:

  1. Podłącz butlę gazową do grilla – postępuj zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w instrukcji obsługi urządzenia.
  2. Upewnij się, że grill stoi na stabilnym podłożu – osoby, które zdecydowały się zakupić grille gazowe, powinny wygospodarować na tarasie, balkonie lub w ogrodzie kącik do grillowania znajdujący się z dala od materiałów łatwopalnych.
  3. Rozgrzej grilla – ustaw pokrętło palnika na maksymalną moc.
  4. Zamknij pokrywę grilla – wypalanie grilla gazowego musi odbywać się pod zamkniętą pokrywą.
  5. Odczekaj ok. 15-30 minut – o tym, że proces pirolizy się zakończył, świadczyć będzie brak dymu wydobywającego się z urządzenia.

Gdy pierwsze wypalanie grilla gazowego będzie za Tobą, możesz przystąpić do grillowania – przyrządzić na grillu mięso i dodatki, np. kukurydzę czy pieczywo. Przygotowanie potraw ułatwią akcesoria do grilli gazowych – łopatka do grillowania, szpatułka lub szczypce. Niektóre narzędzia zaprojektowane specjalnie z myślą o grillowaniu możesz otrzymać wraz z zamówionym grillem.

wypalanie grilla gazowego

Na czym polega wypalanie grilla gazowego po grillowaniu?

Po każdym grillowaniu na ruszcie grilla gazowego osadzają się resztki jedzenia. Jak się ich skutecznie pozbyć i zachować urządzenie w dobrym stanie? Rozwiązaniem jest wypalanie grilla gazowego. To skuteczna metoda, której rezultatem jest zmiana resztek jedzenia i tłuszczu w popiół. Dzięki wypalaniu, czyszczenie grilla gazowego jest dużo łatwiejsze – zajmuje mniej czasu i nie jest uciążliwe. W ten sposób utrzymasz zakupionego grilla w dobrym stanie przez długi czas i zadbasz o jakość przyrządzanych na nim potraw.

Jak przebiega wypalanie grilla gazowego, które obejmuje też czyszczenie po grillowaniu? Procedura prezentuje się następująco:

1. Wypalanie grilla gazowego – rozgrzanie urządzenia

Wypalanie grilla gazowegopo grillowaniu nie różni się niczym od pierwszego wypalania grilla gazowego. Oznacza to, że musisz maksymalnie rozgrzać grilla i pamiętać o zamknięciu pokrywy. Po upływie 15-30 minut proces pirolizy się zakończy.

2. Odczekanie aż grill ostygnie

Po dezynfekcji za pomocą pirolizy do czyszczenia grilla gazowego nie można przystąpić od razu – należy poczekać, aż temperatura wewnątrz urządzenia spadnie.

3. Dokładne oczyszczenie grilla – usuwanie popiołu

Ostatnim krokiem procesu wypalania grilla gazowego jest usunięcie popiołu, który zalega na ruszcie – przyda się trójkątna szczotka do rusztu. Można jej też użyć do czyszczenia palników. Dodatkowo pamiętać trzeba o umyciu tacy na tłuszcz.

Jak widzisz, wypalanie grilla gazowego to skuteczny sposób na czysty grill – bez sięgania po środki czyszczące. Pamiętając o regularnym wypalaniu grilla gazowego, możesz zapewnić sobie najwyższą jakość przygotowywanych posiłków.

Warto nam zaufać