Sezon grillowy można uznać praktycznie za zamknięty – coraz niższe temperatury oraz opady deszczu i śniegu zniechęcają do biesiadowania przy grillowym rożnie. Jak zabezpieczyć nasz sprzęt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tak, by służył przez następne lata w dobrym stanie? Koniecznie sprawdź i nie popełniaj tych błędów!
Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe!
Zacznijmy od tego, że odpowiednie dbanie o grilla jest wymagane niezależnie pod pory roku oraz poziomu jego użytkowania. Zarówno każdy typ, jak i model grilla wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najbardziej podstawowymi czynnościami, jakie można wykonać, by zadbać o swój sprzęt, są oczywiście usuwanie resztek przypalonego jedzenia z rusztu oraz oczyszczenie jego wewnętrznej części.
Dbanie o urządzenie, na którym przygotowujemy jedzenie, jest sprawą priorytetową, ze względu na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim ruszt ma oczywiście kontakt z żywnością. Jego stan bezpośrednio wpływa na jakość posiłków – jeśli będzie niedoczyszczony i przepalony, serwowane dania nigdy nie będą zdrowe. Prawidłowe przygotowanie grilla gazowego na zimę to przede wszystkim zadbanie o to, aby nie doszło do gromadzenia się bakterii, jak i tworzenia się niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu związków chemicznych.
Ponadto dbanie o grilla wpływa na jego wydajność i żywotność. Dojść może zarówno do korozji emalii, jak i pokrycia się sprzętu rdzą. Dostępne w naszym asortymencie grille gazowe Weber wykonane są z najwyższej jakości materiałów, dlatego odpowiednio konserwowane będą służyły przez długie lata, w niemal niezmienionym stanie!
Same niskie temperatury nie mają większego znaczenia w odniesieniu do stanu grilla. Jednak ta pora roku to przede wszystkim większa wilgoć, która może doprowadzić do powstawania niebezpiecznej pleśni. Wykonywanie czynności, których celem jest zabezpieczenie grilla gazowego na zimę pod koniec sezonu to także świetna okazja, by zrobić niewielki przegląd techniczny i usunąć ewentualne usterki. Jak wspominaliśmy wyżej, konieczne jest też odpowiednie oczyszczenie wszystkich elementów, konserwacja, a następnie znalezienie miejsca o optymalnych warunkach do przechowywania urządzenia.
Przygotowanie grilla gazowego na zimę to kluczowy etap, dzięki któremu Twój sprzęt zachowa swój doskonały stan na dłużej. Czyszczenie rusztu powinno zająć najwięcej uwagi, ponieważ to on ma bezpośredni kontakt z żywnością. Do tego celu najlepiej sprawdzi się specjalna szczotka, która dzięki twardym ząbkom dociera w przestrzeń między prętami. Jeśli ruszt jest mniej zabrudzony, świetnie sprawdzi się czysta, wilgotna ściereczka. Nie przestawaj czyścić rusztu, dopóki nie będzie wyglądał jak nowy. Polecamy dokładnie przyłożyć się do takich czynności jak czyszczenie i konserwacja grilla gazowego, które obejmują też wypalenie resztek, oczyszczenie aromatyzerów, dna piekarnika, a także opróżnienie rynny i tacki na tłuszcz.
Na tym etapie ważne jest również sprawdzenie szczelności przewodów. Nie zapomnij zakręcić butli z gazem i odłączyć od niej reduktor ciśnienia. Butli z gazem nie wolno przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach. Oczywiście można pozostawić zakręconą butlę w grillu na zimę, o ile będzie stał w ogrodzie. Jeżeli planujesz przenieść go na przykład do garażu, upewnij się, że butla zostanie na zewnątrz.
Ta czynność jest prostsza, niż się wydaje. Do tego celu należy użyć oleju roślinnego, który ochroni powierzchnie przed wilgocią. Powinny nim być przetarte wszystkie metalowe części.
Po wysuszeniu metalowych części całość można rozłożyć i trzymać poza sezonem w oryginalnym opakowaniu. Zalecamy jednak inwestycję w takie produkty jak pokrowce na grilla, dzięki którym urządzenie będzie gotowe do pracy w każdym momencie.
Po dokładnym wyczyszczeniu sprzętu warto zastanowić się nad najlepszym miejscem do jego przechowywania. Idealne warunki to odosobnione, suche i ciepłe miejsce. Grill można zatem bezpiecznie umieścić w piwnicy lub garażu. Jeśli chodzi o grille gazowe, ważne jest, aby zawsze przechowywać je z dokładnie zakręconą butlą, umieszczoną w stabilnej i bezpiecznej pozycji.
Profesjonalne pokrowce do grilla, stworzone z myślą o wymagających grill masterach, łączą wysoką jakość z prostotą użytkowania i trwałością. Materiały wykorzystane do ich produkcji nie tylko zapewniają szczelne zabezpieczenie grilla gazowego na zimę, ale także gwarantują doskonałą cyrkulację powietrza, a nawet często wyposażone są w specjalne otwory wentylacyjne. Dzięki swoim izolacyjnym właściwościom pokrowce skutecznie chronią przed niskimi temperaturami, deszczem, śniegiem, wiatrem oraz kurzem. Większość modeli posiada materiałowe rączki ułatwiające zakładanie i zdejmowanie, a system zapięć pozwala na idealne dopasowanie pokrowca do grilla.
Zabezpieczenie grilla gazowego na zimę jest kluczowe, dla zapewnienia jego długiej i bezawaryjnej pracy. Regularne czyszczenie, konserwacja i odpowiednie przechowywanie są niezbędne do utrzymania grilla w doskonałym stanie. Wybór właściwego miejsca oraz stosowanie akcesoriów, takich jak profesjonalne pokrowce, dodatkowo zwiększa ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki tym działaniom grill będzie służył efektywnie przez kolejne sezony, a przygotowanie go do pracy po zimie będzie proste i szybkie.